Jak na podvodné nabídky práce


Řada internetových stránek stejně jako nejrůznější inzertní časopisy a noviny jsou plné inzerátů podvodníků s nabídkou skvělé práce s vysokým příjmem téměř bez práce. Všichni tito podvodníci mají jediný cíl - vylákat z důvěřivých lidí peníze a to nejrůznějšími důmyslnými způsoby.

Bohužel podvodníky také podporují provozovatelé placené PPC reklamy na internetu jako Seznam, Google nebo Etarget, jenž prostřednictvím svých reklamních systémů nejčastěji lákají nevědomé zájemce o práci na stránky podvodníků.

Druhým pilířem podporujícím podvody na pracovním trhu je nedostatečná právní úprava, která definuje trestný čin jako úmyslnou škodu nad 5000 Kč. Do této výše podvodu se jedná pouze o přestupek. Podvody na poli nabídek práce jsou většinou pod touto hranicí trestní odpovědnosti, což znemožňuje podvodníky regulérně usvědčit a odsoudit. Často tak podvodníci okrádají lidi po dlouhé roky bez jakéhokoliv postihu a případným odpůrcům se doslova smějí. 

Nejčastěji se podvodníci zaměřují na osoby s nižším vzděláním nebo ve finanční nouzi, jenž jsou ochotny uvěřit planým a nereálným slibům. Často se jedná o sliby zaměřené na nalezení velice dobře placené práce v zahraničí nebo nabídky práce z domova a to od manuálních činností typu plnění obálek nebo výroby drobných předmětů až po klikání na nejrůznější internetové reklamy. Taktéž se můžete setkat s podvodníky, kteří se schovávají za multi-level marketingové společnosti (MLM), ale ve skutečnosti se jedná o podvody typu pyramida či letadlo.

Hlavní znaky podvodné nabídky práce

 

Buďte na pozoru, pokud podezřelá nabídka práce splňuje jeden nebo více z těchto bodů:

 • Nabídka práce vypadá příliš růžově - podvodník vám nabízí za minimální práci vysoké výdělky. Navíc slibuje, že to zvládne každý a není to nic složitého. 
 • Požadavek na vstupní poplatek nebo poplatek za zprostředkování - regulérní zaměstnavatel vám bude platit za výsledky vaší práce namísto požadavků na různé poplatky a platby peněz pod záminkou nejrůznějších nesmyslných důvodů. Ze zákona navíc nesmí žádná organizace požadovat peníze za zprostředkování práce přímo od uchazeče. I proto podvodníci skrývají své nekalé praktiky za prodej nejrůznějších katalogů práce apod.  
 • Tlak na rozhodnutí - každý zaměstnavatel si své pracovníky vybírá a přemýšlí o nich jestli jsou pro jeho organizaci skutečně vhodní. Jen málokterá firma či organizace vás bude přemlouvat, abyste podepsali smlouvu ještě dnes, protože byste jinak mohli přijít o "životní příležitost".
 • Peníze za zprostředkování bez smlouvy - pokud narazíte na zprostředkovatele práce do zahraničí, který vám slibuje, že po zaplacení několika tisíc Kč vám zařídí práci někde v zahraniční továrně či na farmě, tak si vždy dejte čas na prostudování smlouvy. Nikdy neplaťte peníze bez toho, aniž byste smlouvu viděli dopředu. Nejvhodnější je požadovat na zprostředkovateli, aby si provizi strhnul z první výplaty. Regulérní zprostředkovatel by na to měl být schopen přistoupit. Pokud to není možné, tak si vyžádejte kontakty na referenční osoby, jenž v minulosti využily jeho služeb a ty kontaktujte pro ověření.
 • Nemá podnikatelské IČO a živnostenský list - každý, kdo cokoliv prodává nebo nabízí je povinnen mít podle platné legislativy živnostenský list nebo podnikat pod hlavičkou organizace s IČO. Ověřit si takového člověka můžete snadno na živnostenském rejstříku nebo stránkách ministerstva financí v systému ARES
 • Nesmyslná práce bez přidaného hodnoty - klikání na reklamní bannery nebo rozesílání nevyžádaných emailů vám sice může přinést nějakou malou odměnu, ale ze společenského hlediska to nepřínáší vůbec nic. V podstatě tím pouze podporujete další okrádání a podvádění. Hledejte výhradně práci, která vám bude připadat smysluplná a nebude poškozovat jiné lidi. Zkuste se vždy vcítit do situace jako byste na opačné straně stáli vy.
 • Neprůhledný způsob odměňování - nechce vám firma přesně říct, jak se stanovuje vaše odměna a její zástupce mlží? Pak běžte od toho. Rozhodně jste o nic nepřišli. Samozřejmě existují pracovní pozice jako obchodní zastoupení a jiné, kde výše odměny plně závisí na schopnosti obchodníka prodat daný produkt. V takových případech máte ale vždy k dispozici informace, jak se odměna počítá nebo vám sdělí kolik si přibližně vydělávají vaši potenciální kolegové.
 • Peníze vzniknou z ničeho - zamyslete se vždy nad tím, kde se mají peníze vydělat. Máte prodávat nějaké konkrétní výrobky nebo po vás někdo chce, abyste zaplatili vstupní poplatek, našli další osoby a z jejich poplatku získáte provizi? Tomu se říká pyramida nebo letadlo a jedná se o oblíbený podvod.
 • Nabízená práce se nikdy nemůže zaměstnavateli finančně vyplatit - nad každou podezřelou nabídkou zkuste přemýšlet, jestli nabízený způsob práce není zbytečně složitý. Pokud ano, tak je to velice podivné a něco za tím vězí. Častým příkladem je např. plnění nebo nadepisování obálek nebo kompletace hraček. Stačí si jen představit zaměstnavatele, který potřebuje takovou práci udělat. Ve všech případech si raději najme studenta od sousedů nebo maminku na mateřské z vedlejší vesnice, než aby složitě komukoliv zasílal materiál a instrukce pro práci. Reálně by měl totiž jen na dopravu takové náklady, že by se mu to vůbec nevyplatilo. 
   

A pamatujte! Raději nabídku práce odmítněte, než abyste se stali obětí podvodu. Konkrétní případy podvodného jednání najdete na portálu Workline.cz v sekci Podvodné a podezřelé práce z domova.

Ohlásit podvodné jednání:

Napište nám na info@pracenadalku.cz pokud vás někdo podvedl nebo máte obavy o podvod. Prověříme to a dáme vám vědět.

 © 2016 PRÁCE NA DÁLKU.CZ

Spolupracujeme: