Zastaralé počítačové vybavení a software

4.3.2016 - Jedním z hlavních předpokladů úspěšné vzdálené práce jsou moderní komunikační technologie. Právě díky nim vděčíme za možnost pracovat odkudkoli. Ale, co když to jsou právě zastaralá zařízení a technologie, které vás brzdí v rozletu?

 
Moderní zařízení nás obklopují ze všech stran, málokdo dnes nevlastní chytrý telefon, běžně komunikujeme skrze videokonference a nejrůznější chaty. I když se to může někomu jevit úsměvné (stejně, jako pohled na ilustrační obrázek), řada firem a jejich pracovníků však stále pracuje na desktopech nebo na pomalých, zastaralých noteboocích. Ty jim výrazně zpomalují práci, komplikují nebo dokonce zcela znemožňují pracovat na dálku. Pro běžnou kancelářskou práci morálně zastarává hardware i software za 3–5 let, u tabletů a smartphonů to mohou být dokonce jen 2–3 roky.

Mezi hlavní trendy většiny IT oddělení patří v současné době přechod do privátního nebo veřejného cloudu. To přináší firmám nejen úspory nákladů na správu místních serverů, ale také další výhody, jež nahrávají větší podpoře vzdálené práce. I proto je nezbytné jakýkoliv nákup nového hardwaru a sofwaru posuzovat právě z hlediska vhodnosti pro efektivní práci v cloudu.


Doporučené hardwarové vybavení pro produktivní práci na dálku

Ať se chystáte zavádět práci na dálku ve své organizaci, nebo jste např. začínající podnikatel, bez následujícího vybavení se při práci (nejen na dálku) neobejdete.


ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ:

  • notebook/desktop - (v závislosti na typu vykonávané práce). V případě, že pořizujete vybavení pro práci na dálku je vhodné zvážit, jaká činnost bude převažovat (např. pro práci při střihu videa, či se specializovanými programy mají desktopy lepší poměry cena/výkon). Pokud pracovníka zároveň čeká řada pracovních cest, nejspíše ocení lehký přenosný notebook nebo jiné mobilní zařízení, na kterém se dá v případě potřeby vyřídit to nejnutnější.
  • pevné internetové připojení - stabilní internetové připojení je pro efektivní práci na dálku základ. Dobře si prověřte vhodné dodavatele a mějte připraven záložní plán pro případné selhání. Praktické tipy, jak na to si můžete přečíst v 1. díle seriálu.
  • smartphone - chytrý telefon je dobrý sluha, ale špatný pán. Osvojte si základní pravidla pro práci s ním - je skvělé, že díky němu můžete být kdykoli k dispozici, ale všeho moc škodí. Naučte se oddělovat osobní a pracovní život, jak svůj, tak svých spolupracovníků. Stanovte si čas, kdy už nebudete kontrolovat pracovní emaily a vyřizovat hovory.
  • sluchátka s mikrofonem - pokud pracujete na cestách, v kavárně, nebo kdekoli, kde je rušněji, jistě oceníte sluchátka s mikrofonem. Dbejte na to, abyste jejich absencí zbytečně nerušili osoby kolem sebe a nesnižovali kvalitu spojení. Pokud jste nuceni pracovat se sluchátky na uších delší dobu, vybírejte si takové, které budou bezpečné pro vaše zdraví.
  • webová kamera - většina notebooků ji má integrovanou, v případě, že máte desktop, zvažte přikoupení externí kamery. Pro většinu hovorů není nutností, avšak pro určitý typ schůzek, zejména pokud má kameru protistrana, je její použití slušností.
  • multifunkční tiskárna (spojení tiskárny, kopírky a skeneru) - nezbytný pomocník pro snadné předávání fyzických dokumentů a spisů.


ROZŠÍŘENÉ VYBAVENÍ:

  • tablet - užitečný pomocník na cesty, oproti smartphonu na něm lze snadno pracovat s online dokumenty nebo emailem. V případě, že nemáte externí monitor, můžete jej využít jako další obrazovku (např. zobrazení textu k přepsání apod.)
  • mobilní internetové připojení - další nezbytnost na dlouhé pracovní cesty. Existuje celá řada možností, jak mít internet vždy při sobě, od mobilního internetu, po nejrůznější přenosná řešení. Váš mobilní telefon může sloužit jako wifi router pro připojení dalších zařízení.
  • externí disk pro zálohování nebo online zálohovací služba - nepodceňujte zálohování, nemá smysl čekat na chvíli, až o svá data příjdete. Využít můžete celé řady zálohovacích služeb, samotná práce s dokumenty v online kancelářích jako např. Google Apps je mnohem bezpečnější, díky využívání online dokumentů či zálohování klasických souborů na disk. U kritických dat zvolte zdvojenou ochranu (jak online zálohu, tak i např. externí disk.).
  • druhý monitor pro rozšíření pracovní plochy - externí monitor zvyšuje produktivitu práce až o 20%. I při běžné kancelářské práci je neocenitelným pomocníkem. Garantuji vám, že jakmile jej jednou vyzkoušíte, už nebudete chtít pracovat jinak.

 
Osobní zkušenost

Svůj první smartphone HTC jsem si pořídil v roce 2011. V té době jsem to bral spíše jako zajímavost než nástroj pro skutečnou práci. Už jen samotné vyhledávání v adresáři bylo velice pomalé. Časté samovolné vytáčení čísel vzniklé zpožděním dotykového displeje mě občas dovádělo k šílenství. Osud tohoto telefonu byl zpečetěn, když jsem prostřednictvím něj nemohl z důvodu nízkého výkonu volat přes Skype a používat přístup na vzdálenou plochu. Zařízení, která v současné době využívám, mi s trochou úsilí na cestách dokážou plně nahradit klasický počítač.
 

 

A jak jste na tom vy a vaše organizace? Jsou pro Vás technologie pomocníkem nebo brzdou? Napište nám o tom na info@pracenadalku.cz.

 


Čtěte další díly:

Počítačové a technologické problémy při práci na dálku


Napsal: Michal Martoch© 2016 PRÁCE NA DÁLKU.CZ

Spolupracujeme: