Zabijte KOPR: talent management při práci na dálku

6.5.2013 - Máte někdy KOPR? Nemyslíme bylinku do omáčky, ale paralyzující odpor k práci. Mluvíme o smrtelném nepříteli hlavně těch, kdo pracují na dálku. A jak ho porazit? Nejlepší cesta je dělat to, co nás baví. A to, co nás baví, je zpravidla to, co umíme nejlíp. Nejjednodušší recept proti kopru tedy zní: najít svůj talent a rozvinout ho. A to platí i pro vedení zaměstnanců. V tomto článku si ukážeme, jak na to.


I když facebooková stránka KOPR rozhodně nehýří aktivitou, přesto si získala téměř 30 000 fanoušků. A není divu. Práce skutečně baví nebo naplňuje jen asi každého desátého zaměstnance. Zjistila to společnost Gallup při svém výzkumu v letech 2009-10 mezi 47 000 zaměstnanci ze 120 zemí. Zbývající většinu jejich práce příliš nebavila a téměř třetina vykonávala práci s vyloženou nechutí, kazila ji a infikovala svým odporem i ostatní.


Přitom nadšenci se firmě vyplatí: jsou produktivnější, méně nemocní a nevadí jim třeba tolik dojíždění. Ale to jsme pořád u klasických zaměstnanců pracujících v sídle firmy. Lidé pracující na dálku, ať už z domova nebo jakéhokoliv místa mimo firmu, jsou v tomto směru mnohem citlivější. Kdo by si raději nepoležel v posteli, když se mu dneska ale opravdu nechce pracovat? To by se nejspíš klasickému zaměstnanci nestalo. Jak ale takového zaměstnance na dálku přimět, aby z postele nakonec vylezl a začal pracovat? Odpověď je jednoduchá: z postele nejlépe vytahuje nadšení pro věc. A nadšení přichází, když děláme to, v čem jsme dobří, pro co máme talent.


Pozitivní psychologie: nehledejte chyby, ale přednosti


Na hledání talentů svých zaměstnanců nemusíte být sami. Pomocnou ruku nabízí například pozitivní psychologie. Její otec, psycholog Donald O. Clifton se už v padesátých letech pokusil vyjít ze stínu svého oboru, který se podle jeho mínění příliš pitval v lidské patologii. On pak proti otázce „Co je duševní nemoc?“ postavil otázku „Co je duševní zdraví?“ a svůj výzkumný zájem obrátil na úspěšné lidi. Výsledky na sebe nedaly dlouho čekat a vyústily v teorii silných stránek. V osmdesátých letech pak Cliftonovu personalistickou firmu koupila společnost Gallup a pokračuje dodnes v jeho odkazu.


Psychologie silných stránek předpokládá, že
každý člověk má talent, kterým předčí tísíce dalších lidí. Když tento talent nalezneme a podpoříme, získáme zaměstnance, který se našel v tom, co dělá. Je přirozeně motivovaný a přesvědčený o tom, že odvádí dobrou práci.


Talent pod lupou testu StrengthsFinder


Talent v pojetí pozitivní psychologie není o tom, jestli máte dar uvařit ty nejlepší švestkové knedlíky. Spíše vystihuje váš nejpřirozenější způsob myšlení, cítění a chování. Jste vizionář? Máte analytické myšlení? Hledáte kompromis a harmonii nebo naopak rádi soutěžíte? Nebo se cítíte jako ryba ve vodě, když můžete co nejvíc mluvit? Donald O. Clifton se svým týmem definovali na základě více než čtyřicetiletého výzkumu 34 takových talentů. A s pomocí online testu StrenghtsFinder 2.0 můžete jednoduše odhalit pět svých nejsilnějších stránek a získat tipy pro jejich rozvoj a naplnění svého potenciálu.


Jak test funguje, nejlépe osvětlí postřehy těch, kteří ho absolvovali: „V práci jsem tápala a nevěděla jsem proč. Měla jsem pocit, že nedělám to, co umím a v čem si věřím. Po absolvování testu jsem byla velmi překvapena, jakými silnými stránkami jsem obdařena. Objasnilo mi to spoustu souvislostí, co jsem dříve dělala a o co jsem usilovala. Dnes už vím, jaké mám talenty, na kterou oblast práce bych se měla zaměřit a jak ho využít a to nejen v práci. Také jsem se začala na lidi dívat jinak a snažím se v nich odhadnout jejich talent,“ popisuje manažerka obchodního týmu Monika Tonowská test, který absolvovaly už miliony uživatelů. „Z vlastní zkušenosti vím, že máloco mě tak nabije energií jako situace, kdy jsou ve hře mé talenty. Na StrenghtsFinderu se mi proto líbí, že místo mrhání časem, optimismem a energií na odstraňování lidských nedostatků se věnuje fascinujícímu hledání unikátního nadání a jeho ještě zajímavějšímu využívání,“ doplňuje manažer Procter & Gamble Michal Majzner.


Převést teorii do praxe: talent management


Znát své talenty nebo talenty svých zaměstnanců je sice fajn, ale bez uvedení těchto poznatků do praxe k velkým změnám nedojde. Pak přichází ke slovu talent management, kdy zaměstnancům pomůžete jak změnit vnější podmínky práce, aby mohli dělat to nejlepší, co umí, tak i podpořit individuální rozvoj jejich předností. Při práci na dálku je to nejjistější cesta k úspěchu a větší produktivitě.


Chcete podpořit silné stránky svých zaměstnanců? Naši zkušení konzultanti vám mohou pomoci jak s testováním, tak i konzultacemi, školením a maximální aplikací v praxi.

Napsal: Michal Martoch© 2016 PRÁCE NA DÁLKU.CZ

Spolupracujeme: