Recenze knihy - Práce na dálku Zn.: Kancelář zbytečná

17.7. 2014 - Zajímáte se o práci na dálku? Hledáte prakticky zaměřenou literaturu, která Vám pomůže s prvními kroky? Kniha Práce na dálku Zn.: Kancelář zbytečná nakladatelství Melvil Vám podá pomocnou ruku.S rozvojem moderních technologií lze stále více povolání vykonávat na dálku, a jak již sám název knihy napovídá, kancelář se tak mnohdy stává zbytečnou proprietou. Práce z domova, kavárny či milované chalupy už nemusí být pouhým snem ale každodenní příjemnou realitou. Přesto řada zaměstnavatelů tento trend, který skutečně dokáže zvýšit produktivitu práce i významně šetřit náklady, stále přehlíží.

V našem prostředí jsme zvyklí, že “benefit” práce na dálku nabízí většinou velké, nadnárodní společnosti. Zakladatelé úspěšné firmy 37signals Jason Fried a Heinemeier Hansson a zároveň autoři knihy Práce na dálku Zn.: Kancelář zbytečná vás ve své knize vyvedou z omylu. I dnes, po 15 letech od založení firmy, se se svými 43 zaměstnanci řadí mezi drobné firmy, a přesto dokázali pro práci na dálku vytvořit dostatečné zázemí a svým příkladem tak inspirují mnohé další.

A to není jediný z mýtů, které publikace boří. Na celkem 247 stránkách se postupně seznámíte s příběhem společnosti 37 signals (dnes již Basecamp), která dala každodennímu dojíždění do kanceláří definitivní sbohem. A to z řady důvodů - zjistili kolik času i energie (nemluvě o nákladech) nás stojí každodenní cestování, kolik času ztratíme na zbytečných poradách i to, že nejlepší talenty nemusíme zákonitě najít jen ve velkých centrech. Nehledě, na to, že mnohé praktiky práci na dálku vlastní, už v kanceláři používáte nyní.

Pokud patříte mezi ty, kteří mají o práci na dálku stále pochybnosti, kapitola “Jak na výmluvy” je tady právě pro vás. Na složité otázky typu, “Jak můžu vědět, že pracuje, když jej nemám na očích?” či “Jak budovat firemní sounáležitost u vzdálených pracovníků” dostanete překvapivě jednoduché a praktické odpovědi. Prosté veličiny jako důvěra nebo efektivní komunikace jsou pro práci na dálku nezbytné proměnné. Máte obavu z praktické spolupráce na dálku? Autoři vám dokážou, že stačí znát pár šikovných triků a vzdálená komunikace může být hračkou. Stačí jen správně nastavit procesy a zvolit vhodné systémy, které jsou pro dané týmy ideální. Když mohou pracovníci 37signals efektivně komunikovat napříč několika státy a časovými pásmy, proč byste to nezvládli právě ve vaší organizaci? Fried a Hansson ovšem nezapomínají ani na případná úskalí - vzdálená práce není pro každého a pro řadu profesí bude ještě mnoho let zapovězena, avšak jaký smysl má diskriminovat ty, kteří tímto způsobem mohou zvýšit svou produktivitu a celkovou spokojenost již nyní?

Kniha neopomíjí ani zaměstnaneckou linii a uvádí užitečné tipy pro podřízené. I pracovník, který již nějakou dobu z domova pracuje, si zde najde své, a to mohu potvrdit, ze své osobní zkušenosti. Vždy je dobré si připomenout, jaké rituály mohou pomoci snadnému přechodu mezi osobním a pracovním životem, a že vzdálená práce neznamená automaticky pouze domácí pracovnu. I v České republice pomalu vznikají coworkingová centra, která mohou velmi prospět těm, kteří potřebují změnit prostředí a načerpat novou inspiraci. Velice užitečné pro vás mohou být tipy, jak udržovat svou motivaci na vysoké úrovni, neupadnout do apatie a zůstat v živém kontaktu se svými kolegy.

I když některé části knihy mohou znít vizionářsky, vzdálená práce se stává běžnou realitou, a čím dříve na ni budeme připraveni, tím lépe můžeme využít jejích benefitů. Český čtenář rozhodně ocení poznámky redakce, které obsahují řadu tipů, jak uvedenou praxi aplikovat v českém prostředí např. v legislativní oblasti nebo na poli nástrojů pro vzdálenou práci. Knihu bych doporučila všem, kteří se o práci na dálku zajímají, začínají v tomto režimu pracovat ale i ostřílenějším vzdáleným pracovníkům, kterým může pomoci vidět staré známé postupy v novém světle.

Dovolte mi na závěr citovat autory knihy: “Práci je jedno, kde ji uděláte” a mně nezbývá než dodat, že tato recenze v klidné domácí pracovně vznikala s mnohem menším úsilím, než by tomu bylo v rušné kanceláři.


Fried J., Hansson D. H.: Práce, na dálku zn. Kancelář zbytečná

Brno 2014, nakl. Jan Melvil Publishing

ISBN 978-80-87270-99-8

Koupit knihu nebo ebook
Napsala:  Jitka Stradějová


© 2016 PRÁCE NA DÁLKU.CZ

Spolupracujeme: