Můj obyčejný pracovní den z domova

 7. listopad je dnem práce odkudkoli. Můj příběh přinese 200 Kč Nadaci Charty 77 – Přidejte se! Více o iniciativě společnosti Microsoft  #TakPracujuJa zde >>>

 Je ráno 6.listopadu 6:43 a začíná můj běžný pracovní den s rodinou. Dvouletá Ela nás se ženou Monikou před chvílí probudila svým skotačením. Máme ještě čas a tak si celá rodina poležíme do 7 hodin, kdy vstáváme k naším ranním povinnostem a práci. Poté následuje tradiční rozdělení ranních prací. Monika připraví snídaní a převlékne Elu. Já se postarám o kočky a během 10 minut zatopím v krbu, který vyhřeje celý dům. Za minulou zimní sezónu jsme jinak ani netopili. Při práci z domova mě to nijak neobtěžuje, spíše naopak je to příjemně inspirující ranní rituál. Někdo se obléká do práce a já si místo toho rozdělávám ohníček. :)

Po společné snídani se přesouvám s čajem do domácí pracovny. Pracovat začínám kolem 8:30. Dnešní dopoledne je extrémně náročné. Od 9 hodin jsem na poradě s kolegy. Do toho přijel opožděně bagrista rozhrnout po příjezdové cestě štěrk a potřebuje se domluvit, jak to chceme. K tomu přišla ještě navíc švagrová tisknout speciální obaly na DVD (pracuje z domova ve vedlejším domku), ale nejde ji tiskárna. Skype proto pouštím nahlas z notebooku a vypínám mikrofon, aby ostatní neslyšeli, co se u nás doma děje. Do toho telefonuji s bagristou a opravuji tiskárnu. Situace se naštěstí během 15 minut uklidní a můžu se začít plně věnovat poradě. Hlavní body jsem naštěstí pochytil v tom šumu okolo, takže se ani nemusím ptát, co se řeší.

Po první poradě jsem udělal rychlý Skype hovor s obchodníkem, který potřebuje probrat jedno nacenění se zákazníkem. Předběžně jsme to prochatovali již během ranní porady. Má tam však nějaké nejasnosti a k tomu musíme přes Skype sdílet obrazovku. Když skončíme, vyrazím na 10 minut ven. Zajdu zkontrolovat bagristu, jestli jsme se přes telefon pochopili. Následně prohodím pár vět s řemeslníkem, který nám staví sklep hned za domem. Pohladím vrnící kočky a vracím se s vyvětranou hlavou zpět do pracovny. Samozřejmě nezapomenu přihodit pár polen do krbu, dnes již naposledy. Vzhledem ke kvalitnímu zateplení domu stačí při teplotách nad nulou denně topit 2-3 hodiny, při teplotách pod nulou jen 4-5 hodin.

Následuje několik hodin klidné práce. Další Skype schůzky mám až odpoledne. Kolem 13 hodiny se vrací z města Monika s Elou, kde byla mimo návštěvy rodinného centra také něco vyřídit v naší kanceláři. Ohřejeme si oběd z předešlého dne, společně poobědváme a Ela jde spát. Monika si začne vyřizovat své pracovní povinnosti. Vzhledem k tomu, že máme oba několik Skype hovorů, musíme si nasadit sluchátka, abychom se vzájemmě nerušili. Monika totiž pracuje na dálku na poloviční úvazek a tak se práci věnuje v průběhu Elina spánku, večer nebo se různě vystřídáme. Jednou týdně má také na celý den hlídání. Po hodině se budí Ela. Bylo to o trošku dříve, než obvykle a Monika ještě neskončila. Jdu si s Elou na hodinu hrát, aby si mohla Monika dokončit to nejnutnější.

Od 15:30 mě čeká další půlhodinová Skype schůzka opět se sdílenou obrazovkou. S programátorem procházíme nové obrazovky v aplikaci. Následně si zajdu ještě za světla převzít hotové dílo od bagristy a vrácím se zpět k práci. V 17 hodin se přesunu z pracovny do kuchyně, kde začnu připravovat večeři. Můj hlavní pracovní blok skončil. Následují běžné rodinné rituály jako večeře, hraní s Elou, koupání, večerníček a uspávání. Kolem 20 hodiny si ještě oba s Monikou na hodinu sedáme k počítači a vyřizujeme emaily. A tak skončil náš obyčejný pracovní den.


Napsal: Michal Martoch© 2016 PRÁCE NA DÁLKU.CZ

Spolupracujeme: