Motivace a sebevzdělávání vs. práce na dálku

18.2. 2014 - Motivace a sebevzdělávání je při práci na dálku díky jejím specifikům důležitější, než si myslíme. Jak se správně motivovat a být tak při práci na dálku výkonní?

 

 Práce na dálku – pro ty, kdo si tento „pracovní luxus“ nemohou dovolit, je pouhým snem. Naopak pro někoho je tento způsob práce každodenní realitou, pro jiného dokonce nutností. Jedno je jisté, práce na dálku může neodmyslitelně změnit celou strukturu našeho života. Při zvažování práce na dálku vyvstane téměř každému na mysli otázka: Proč by měl člověk každý den hodinu jezdit do práce a pak zase zpět, když by svou práci mohl (dokonce produktivněji a efektivněji) udělat z domu nebo např. ze své oblíbené kavárny. Navíc v některých případech je práce na dálku dokonce nutná díky tomu, že poskytuje lepší podmínky pro soustředění (zejména pro výkon profesí, které jsou založeny na kreativitě). A mohli bychom jmenovat i další výhody práce na dálku, jako je úspora nákladů či více času pro rodinu a koníčky.


Práce na dálku a nedostatek motivace

Avšak nic není tak růžové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Koncept práce na dálku vypadá ideálně, ale nese sebou i určité rizikové faktory. Ráda bych na tomto místě zmínila jeden problém, se kterým jsem se musela vypořádat i já. Vyvstává totiž otázka: Jak se má člověk namotivovat, aby neprokrastinoval a opravdu pracoval bez ohledu na vnější vlivy? Dovolte mi zamyslet se nad souvislostí práce na dálku a motivace k práci. Motivace je snad nejdůležitější vlastností, kterou člověk musí mít, aby mohl být úspěšný jak v práci, tak v osobním životě. Jak by vypadal závod špičkových sportovců, kdyby závodníci neměli motivaci? Představte si vrcholového sportovce. Věnuje se např. biatlonu a chce vyhrát závod. Má stanoven cíl i přesný plán, jak jej dosáhnout a soustředí se pouze na tuto jedinou činnost. Můžeme tedy říci, že ví, co chce. A co vy? Víte, co opravdu v práci chcete? Přejete si být povýšeni, dostávat vyšší plat nebo prostě jen toužíte být v práci opravdu úspěšní? Je potřeba si uvědomit, že je nutné stanovit si cíl, pro který se budete schopni namotivovat. A v neposlední řadě musíte mít připraven plán, jak svého cíle dosáhnout. Cílem může být např. dokončení projektu, na kterém již dlouho pracujete a víte, že po jeho odevzdání bude následovat náležitá odměna. Když přesně víte, co je vaším cílem a jakými kroky jej dosáhnete, jeho naplnění bude mnohem snazší. 

Jak to vypadá s motivací k práci v prostředí, kde máte svého šéfa nebo vedoucího neustále za zády? Asi mi dáte za pravdu, že být celý den online, třeba na nějaké sociální síti, v prostředí kanceláře tak snadno nelze. A teď si představte celou situaci ještě jednou, ale s tím rozdílem, že pracujete doma nebo v kavárně. Nutkání podívat se, jestli váš komentář už někdo „lajkoval“ se zde stává mnohem silnějším. Můžete se přece podívat, protože se o tom nikdo nedozví. V tu chvíli je nutné si uvědomit, že začínáte prokrastinovat a motivace ke splnění úkolu se snižuje. Nejste správně motivovaní, protože kdybyste byli, nebrouzdali byste po internetu. Při práci na dálku na člověka čekají mnohé nástrahy a zkoušky, jimž musí čelit. Televize, rodina, zábava, spánek. Souvisí tato slova nějakým způsobem se slovem práce? Bohužel ne.Jak se správně motivovat?

Jak to tedy udělat a správně se motivovat? Pro mne je ideální řešení sebevzdělávání prostřednictvím audioknih s tématikou osobního rozvoje. Výhodou je, že sebou nemusím tahat těžké knihy – audioknihy mám ve svém mobilu a v mp3 přehrávači kdykoliv při sobě. Oblíbila jsem si je z toho důvodu, že se dají poslouchat při sportu nebo při dlouhých pracovních cestách autem. Využiji tak čas, jenž nemohu věnovat ničemu jinému. Při poslechu audioknih, které se věnují komunikaci, podnikání a obchodu, managementu a kariéře nebo inspiraci a kreativitě a také samozřejmě motivaci, jsem si uvědomila, že význam slova motivace bývá často špatně chápán. Motivace znamená zvyšování efektivity a produktivity práce, konec prokrastinace, dosažení cílů a s tím související úspěch. Na tomto místě mi dovolte uvést citát Napoleona Hilla: „Začátkem všech úspěchů je touha. Pamatujte si to! Slabá touha přinese slabé výsledky, tak jako malý ohýnek vydá málo tepla.“ Touha se v tomto případě rovná motivaci.7 rad pro správnou motivaci

Uveďme si nyní některé konkrétní příklady, jak se namotivovat při práci na dálku. Jsou to rady vycházející z mé osobní zkušenosti, některé pravděpodobně znáte, jiné vás třeba mile překvapí. Pro získání těchto poznatků pro mne byly stěžejní tři audioknihy, které bych na tomto místě chtěla krátce doporučit – „Stop prokrastinaci!“ od autora světových bestsellerů Leo Babauty, dále audiokniha „Motivací k vítězství“ od autorské legendy Richarda Dennyho a v neposlední řadě také audiokniha od Jana Urbana: „Proč lidé v práci nedělají, co jejich vedoucí očekávají“. Audioknihy si v případě zájmu můžete stáhnout zde. Nyní ale přistupme ke konkrétním radám:

  1. Motivujte se už jen tím, že máte jako jeden z mála možnost pracovat vzdáleně.
  2. Mějte jasné cíle.
  3. Po práci se odměňujte zábavou nebo např. trávením času se svými nejbližšími. Jednoduše tím, co vás naplňuje.
  4. Práci na nějakém projektu, si rozdělte na menší dílčí části a za splnění jednotlivých bodů se pochvalte.
  5. Nebojte se neúspěchu. Neberte jej jako důvod pro demotivaci, ba naopak. Příště přece můžete ukázat, že práci zvládnete lépe.
  6. Pochopte důležitost své práce a smysl jednotlivých pracovních úkolů.
  7. Využijte odborné literatury, např. knih či audioknih zabývajících se tématy motivace k sebevzdělávání. Mohou vás navést na tu správnou cestu pozitivní motivace.


Každá z výše uvedených rad samozřejmě bude mít pro každého člověka jinou hodnotu. Univerzální návod pro nikoho neexistuje. Pro mne je stěžejní poslední bod, tedy otázka sebevzdělávání a osobního rozvoje. Na tomto místě bych ráda citovala Michala Martocha, autora knihy Práce na dálku. Píše zde toto: „Nezapomeňte, že vše, co se naučíte, děláte především pro sebe!“ A s tímto nezbývá než souhlasit. Čas, který získáte díky práci na dálku navíc, můžete využít k aktivnímu sebevzdělávání. A pokud jste si z článku neodnesli nic jiného, tento citát a toto doporučení si zkuste zapamatovat. Díky trvalému osobnímu rozvoji totiž můžete pracovat efektivněji a produktivněji a práce se pro vás může stát koníčkem. Teprve potom bude vaše motivace dosahovat vrcholu. Držím vám v tom palce.


Napsala:  Karolína Šrahůlková, Progres Guru s.r.o


© 2016 PRÁCE NA DÁLKU.CZ

Spolupracujeme: