Každá čtvrtá česká firma funguje online

30.9.2013 - Už celá čtvrtina českých firem se dostane ke všem firemním datům pomocí Internetu. Jejich zaměstnanci jsou tím pádem mnohem flexibilnější a mohou k firemním dokumentům přistupovat prakticky odkudkoliv. Vyplynulo to z letošního průzkumu portálu pracenadalku.cz. Jedním z důvodů je i to, že možnosti práce na dálku jsou čím dál levnější a dostupnější.


Mezi více než 700 respondenty průzkumu z firem všech velikostí se našlo celých 25 % těch, kteří se při ukládání firemních dat nebojí Internetu a svá data mají uložená bezpečně online. A polovina těchto firem má ke svým datům nejen přístup, ale dokáže s nimi i efektivně pracovat na dálku, tedy jak z domova, tak i odkudkoliv mimo zdi svých kanceláří. Potvrzuje se tím současný trend, kdy čím dál více firem bude do budoucna upouštět od budování drahých firemních počítačových sítí a udržování podobně drahých kancelářských prostor a začne přecházet na flexibilnější způsob spolupráce. A tento způsob znamená: data online, komunikace online, spolupráce online. A přitom se zjevnými úsporami za dopravu nebo pronájem kanceláří.


Venku se dostaneme hlavně k e-mailu

Co se týká vyřizování kancelářské agendy na dálku, nejlépe jsou na tom české firmy s emailem. 58 % z nich se k firemnímu emailu dostane i přes notebook mimo kancelář, téměř třetina pak i přes tablet nebo smartphone. Když přijde řeč na další nástroje, pak tato čísla výrazně klesají. Tak například sdílené kalendáře používá jen 25 % respondentů průzkumu. To znamená, že jen každý čtvrtý manažer může bez přítomnosti kolegů naplánovat společné schůzky, protože vždy aktuálně ví, kdy má kdo volný čas.

Ještě méně používáme online kanceláře, i když i v tomto směru se české firmy posouvají vpřed k větší pružnosti. Tak například asi nejznámější online kancelář Google Apps používá dokonce už 12 % firem. Tyto firmy tedy mohou nejen snadno sdílet dokumenty jako texty, tabulky nebo prezentace, ale dokonce na nich i online spolupracovat pomocí jednoduchých editorů. Konkurenční Microsoft Office 365 o takovém úspěchu zatím mluvit nemůže, využívají ho jen 2 % oslovených firem. Online sdílení dokumentů obecně je ale přitom čím dál častější praxí – například sdílení plochy patří k běžným postupům v téměř každé páté firmě.

Zajímavé údaje poskytl průzkum o komunikačních nástrojích. Videokonference a telekonference používá ke komunikaci uvnitř firmy celá pětina respondentů a interní chat dokonce celá třetina. O něco méně využíváme tyto nástroje při komunikaci se zákazníky nebo dodavateli, tam tento poměr klesá ke zhruba 15 %. A vnitrofiremní sociální sítě, tedy aplikace na způsob interního Facebooku, používá jen 6 % firem.


Do firemní sítě s vlastním notebookem

Časy, kdy firemní síť tvořily jen kabely pospojované stolní počítače, už zvolna začínají být minulostí. Už čtvrtina firem dokonce umožňuje připojit se do sítě z vlastního notebooku nebo smartphonu. Standardní výbavou zaměstnance jsou pak notebooky ve 35 % firem a také smartphony a tablety začínají pomalu nabírat dech, i když se zahraničními firmami se v tomto směru ještě zdaleka nemůžeme porovnávat – smartphony „fasují“ zaměstnanci jen v 7 % firem.


Automaticky a online: levné a vlastní IT systémy

Čím dál více firem také přichází na to, že vést celé databáze v excelovských tabulkách je pracné a v konečném výsledku i velice nákladné. Tyto firmy (asi 30 %) objevily kouzlo automatizovaných procesů s pomocí vlastních online systémů i u méně rozsáhlých činností, které nepokrývají standardní podnikové systémy. Ty v dnešní době patří mezi investici s velice rychlou návratností. Příkladem může být firma, která díky zavedení systému za 25000 Kč na správu pronajímaných objektů ušetří denně dvě až tři hodiny intenzivní kancelářské práce. Dávno už totiž neplatí, že vytvoření vlastního IT systému je zejména pro malé firmy finančně nedostupné. Naopak: díky moderním technologiím, jakou je například Microsoft LightSwitch, je možné takový systém na míru vyvinout v mnohem kratší době a za mnohem nižší cenu než dosud.

Snižující se ceny za online služby a aplikace, které dnes už firmám plnohodnotně nahradí vlastní server či počítačovou síť a navíc jim i poskytují i nebývalou flexibilitu, se tak stávají dalším faktorem při rozhodování. A protože firmám přinášejí faktické úspory v krátkém časovém horizontu, jejich využívání je a bude čím dál častější.

Napsal: Michal Martoch


© 2016 PRÁCE NA DÁLKU.CZ

Spolupracujeme: