Co to je cloud computing?

      

 

Pro cloud computing se jen těžko hledá výstižný český překlad. Slovo „cloud“ znamená oblak a význam slova „computing“ je práce s počítačem. Spojením těchto slov nám vzniká ona pomyslná "kancelář v oblacích". A co je tím oblakem? Stejně nenahmatatelný, přesto téměř všudypřítomný internet. Pomocí tohoto virtuálního mraku můžeme využívat řadu online služeb – programy, informační systémy apod., což je samotnou podstatou cloud computingu. Řadu takových služeb možná už znáte a používáte. Běžní uživatelé internetu se již neobejdou bez e-mailu, chatu, sociálních sítí. Jak lze ale cloud computing využít s mnoha výhodami i při práci?

 

Práce v cloud computingu

To, co potřebujeme pro běžný chod firmy, je elektronická pošta a pak některé kancelářské programy. Obojí se dá provozovat prostřednictvím internetu. Například v online kanceláři Google Apps můžete nejen posílat e-maily, ale i chatovat, telefonovat, vytvářet a sdílet textové dokumenty, tabulky nebo prezentace, práci si organizovat pomocí kalendáře, přidělovat a kontrolovat úkoly a mnoho dalšího. Zjevnou výhodou je jak přístup odkudkoliv, tak i možnost online sdílení a spolupráce kolegy.

Příklady cloud computing služeb pro práci:

 • Videokonference – softwarové řešení pro pořádání schůzek na dálku, např. Adobe Acrobat ConnectOnifMicrosoft Office Live Meeting
 • Webináře - online semináře a vzdělávání na dálku, např. Webináře.cz
 • Sdílení pracovní plochy – spolupráce na projektech na dálku, např. Team Viewer
 • Projektové řízení – online řízení projektů s možností sdílení a mnoha automatickými funkcemi, např. Basecamp, Easy Project
 • Databázové online aplikace - firemní data přístupná odkudkoliv, např. Zoho Creator
 • Online zálohování dat - ukládání všech dat online, např. Mozy
 • Účetnictví online - přístup k účetním dokladům dostupné odkudkoliv, např. Pohoda on-line
 • CRM systémy - speciální řešení pro řízení vztahů se zákazníky, např. Zoho CRM,  Salesforce

Výčet těchto možností je pouze ukázkový. Existují tisíce dalších praktických online aplikací.

 

Způsoby připojení do cloud computing

Do cloudu se připojíte prakticky s jakýmkoliv zařízením, které má přístup na internet. Už tak nemusíte zůstat připoutáni pouze ke svému stolnímu počítači. Ke slovu přicházejí chytré telefony, tablety a ultrapřenosné notebooky. I když tato zařízení nenabízí všechny funkce jako stolní PC, přesto a právě proto je tu pro ně k dispozici cloud se sdílenými daty a aplikacemi. Firmy pak mohou vybírat, jakou kombinaci těchto zařízení zvolit.

Současná nabídka přenosných zařízení:

 • Notebook – klasický přenosný počítač, technicky téměř nahradí PC. Mezi nevýhody patří vyšší váha (s příslušenstvím i 6 kg), oproti stolnímu počítači je také dražší a přestože je náchylnější k poruchám, obtížněji se opravuje.
 • Netbook neboli mini notebook – menší přenosný počítač, hlavní výhodou je nízká spotřeba, cena i váha. Kromě přístupu k internetu v něm lze bez problémů pracovat s běžnými kancelářskými aplikacemi. Vhodný např. při schůzkách na pořizování společných zápisků.
 • Tablet PC – mezistupeň mezi notebookem a kapesním počítačem s dotykovým displejem. Velikostí displeje a technickými parametry je vhodný například i pro přehrávání prezentací.
 • "Chytrý" telefon neboli Smartphone – k využití zejména pro rychlý přístup k datům a e-mailu, nevýhodami jsou menší kapacita baterie a malá velikost znemožňující pohodlné psaní
 • PDA  – menší než tablet, přesto však výkonný počítač s dotykovým displejem. Využívá se například k organizaci času a kontaktů, zvládá i přehrávání videa.

 

Výhody a nevýhody cloud computingu

V oblasti efektivní komunikace a spolupráce na dálku je dnes cloud computing prakticky nenahraditelný a postupně se předpokládá, že bude veškerý software přesunut právě do cloudu. Na druhou stranu se nesmí opomíjet ani případné nevýhody:   

Výhody cloud computingu Nevýhody cloud computingu

Bezpečnost – data bývají několikanásobně zálohovaná. Aplikace jsou zdokonalovány bez nutnosti instalace nových verzí.

Vaše data mohou být zneužita nepovolanými osobami (jako se to může stát i s daty ve firemní síti).

Vysoká dostupnost kdykoliv a odkudkoliv, kde máte připojení k internetu. Za svými daty a programy nemusíte nikam jezdit, dostanete se k nim např. přes internetový prohlížeč. Platby za některé služby mohou při dlouhodobém užívání převýšit náklady na klasický software. Provozovatel může své služby zdražit.

Sdílení informací více uživateli současně a možnost online spolupráce. Můžete se sejít s kolegy a přitom zůstat doma. Vždy máte k dispozici aktuální verze.

Poskytovatel služby může mít výpadek nebo úplně zbankorotovat (ovšem selhat může kdykoliv i váš pevný disk). Změna poskytovatele bývá nákladná.
Řada služeb je poskytována zdarma. U většiny zpoplatněných služeb se platí pouze za jejich užívání, např. měsíční paušál, objem dat apod.

Závislost na internetovém připojení – software může běžet pomaleji nebo selhat.

Nemusíte nic instalovat. Online programy mívají méně funkcí než desktopová řešení.

 

Napsal: Michal Martoch                          

Datum: 10.10.2011

 © 2016 PRÁCE NA DÁLKU.CZ

Spolupracujeme: